سیر تا پیاز تحصیل در آلمان

 • ارزیابی آخرین مدرک تحصیلی

  چنانچه تمایل به تحصیل در کشور آلمان را داشته باشید نیازمند گواهی Hochschulzugangberechtigung یا به عبارتی اجازه ورود به دانشگاه (گواهی قبولی در کنکور) در کشور خود هستید. این مدرک باید در ابتدا با گواهی اجازه ورود به دانشگاه در کشور آلمان برابر سازی شود. بیشتر مدارک تحصیلی که در خارج از کشور آلمان دریافت شده اند در آلمان ارزیابی و برابرسازی می شوند.

  چنانچه در ایران مدرک لیسانس خود را دریافت نموده اید و تمایل به گذراندن دوره فوق لیسانس در آلمان هستید پیش از هر کاری باید مدرک تحصیلی خود را برای کشور آلمان ارزیابی و برابر سازی کنید. برای این منظور اینترنشنال آفیس دانشگاه مورد نظر شما مسئول می باشد. همچنین وزارت فرهنگ آلمان سامانه ای را برای این منظور در نظر گرفته است. برای دسترسی به این سامانه اینجا کلیک نمائید.

  همچنین می‌توانید برای دوره هایی تحصیلی اقدام بفرمائید که در کنار تحصیل به گونه ای شغل هم محسوب می‌شوند. این رشته ها عموماً به صورت تمام وقت، نیمه وقت و یا به صورت آنلاین ارائه می‌شوند. از این و می‌توانید علاوه بر تحصیل در کشور آلمان سابقه کار خود را نیز در این کشور بالا ببرید. با کلیک روی اینجا اطلاعات بیشتری راجع به این نوع تحصیلات پیدا خواهید نمود.

  اگر مدرک لیسانس ندارید و یا لیسانس شما در سامانه مذکور ارزیابی نگردید! در این حالت کالج های آلمان می‌تواند برای شما مناسب باشد.

  اگر مدرک تحصیلی شما با مدرک تحصیلی آلمانی برابری نمی کند، باز هم شانس تحصیل در آلمان برای شما فراهم است. شما باید قبل از شروع تحصیلات یک دوره آمادگی یک ساله (مانند پیش دانشگاهی در ایران) در یک کالج بگذرانید. در کالج شما دوره های زبانی و بعضی دروس پایه ای را می‌گذرانید که برای رشته مورد نظر شما پیش نیاز می‌باشند. مدت زمان این دوره یک سال می‌باشد. هنگامی که امتحان نهایی کالج را با موفقیت پشت سر بگذرانید، اجازه ورود به دانشگاه را دریافت می کنید. در صورت داشتن دانش زبان آلمانی می‌توانید اطلاعات مفیدی را در مورد کالج ها از اینجا به دست بیاورید.

  اثبات دانش زبان

  چنانچه تمایل به تحصیل در رشته های آلمانی زبان را دارید باید تسلط مورد نیاز زبان آلمانی را به اثبات برسانید. رایج ترین مدارک زبان مورد نیاز، مدارک دِ اِس ها (DSH Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber) می باشد و تست داف (Test DaF Test für Deutsch als Fremdsprache) می باشد. از تاریخ ۱۲٫۰۲٫۲۰۱۶ مدرک زبان (telc Deutsch C1 Hochschule) برای تمام دانشگاه ها و هوخشوله ها به عنوان ملزومات زبانی مورد تأیید است. در مورد رشته های انگلیسی زبان بالطبع نیازی به اثبات دانش زبان آلمانی نیست. همچنین زمانی که تمایل به تحصیل در مدارس بین المللی و یا کالج در آلمان هستید نیازی به ارائه مدارک بالا نیست.

  جدا از اینکه در چه رشته ای تحصیل می کنید، در کشور آلمان مسلط شدن به زبان آلمانی تا حداقل سطح B2 توصیه می‌شود. این تسلط به شما کمک می‌کند براحتی بدون نیاز به کمک در هنگام خرید در اداره اتباع خارجی و در حتی در هنگام ویزیت توسط یک پزشک علاوه بر این می‌توانید بسیار راحت تر در زندگی اجتماعی شرکت کنید و فرصت های شغلی خود را در اقامت آلمان بالا ببرید.

  مدراک زبان آلمانی مورد تأیید سفارت آلمان فقط از دو موسسه گوته و انجمن فرهنگی اتریش صادر می شوند. اطلاعات بیشتر راجع این امتحان را می توانید در وبسایت این موسسه در اینجا  مطالعه نمائید. همچنین در صورت تسلط به زبان انگلیسی و یا آلمانی می‌توانید اطلاعات بیشتری را در زمینه تحصیل در آلمان از وبسایت study-in.de دریافت نمائید.

  دپارتمان تخصصی کشور آلمان در مؤسسه حقوقی و بین المللی پارسا با یک دهه تجربه افتخار خدمت رسانی به شما عزیزان را جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کشور آلمان دارد. اولین گام همکاری با مؤسسه پارسا تکمیل فرم ارزیابی تحصیلی می‌باشد. کارشناسان ما پس از بررسی دقیق پرونده با شما تماس خواهند گرفت و به بررسی نقاط ضعف و قوت شرایط شما خواهند پرداخت. برای تکمیل فرم ارزیابی اینجا را کلیلک کنید.

 • درخواست وقت مصاحبه جهت اخذ ویزای تحصیلی

  اگر شما شهروند یکی از گشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، لیشتن‌استاین، نروژ یا سوئیس نیستید برای ورود و تحصیل در کشور آلمان نیازمند یک ویزا می‌باشید. شما می‌توانید از سفارت آلمان در کشور خودتان درخواست ویزای تحصیلی (Visum zum Zwecke des Studiums) نمائید. برای مشاهد آدرس سفارت آلمان در تهران کلیک نمائید. در کنار نامه پذیرش از دانشگاه مد نظرتان در آلمان شما باید تمکن مالی خود را برای زندگی در آلمان به اثبات برسانید. در حال حاضر باید به سفارت مبلغ ۸۶۴۰ یورو برای یک سال اول را به عنوان تمکن مالی به سفارت آلمان ارائه دهید. البته چنانچه اقوام یا آشنایان شما در آلمان حضور داشته باشند، راه حل های جایگزینی وجود دارد. ایشان می‌توانند برای شما تعهدنامه‌ای تحت عنوان (Verpflichtungserklärung) که ثابت می‌کند اقامت و پشتیانی مالی شما در کشور آلمان صورت خواهد گرفت را در اداره اتباع خارجی (Ausländerbehorde) تکمیل و ارسال نمایند. در این صورت نیازی به ارائه تمکن مالی به مبلغ ۸۶۴۰ یورو نیست.

  علاوه بر موراد بالا شما نیازمند بیمه درمانی می‌باشید. بسته به اینکه اهل کدام کشور باشید مدارک مختلفی ممکن است وجود داشته باشد. برای اطلاع از مدارک کامل می‌توانید به سایت سفارت آلمان مراجعه نمائید. علاوه بر این در صورت تسلط به زبان انگلیسی می‌توانید مطالب بسیار مفیدی درباره ویزای تحصیلی در وبسایت دآآد بیابید.

  بیمه درمانی

  یکی از مدارک مورد نیاز ویزا تحصیلی آلمان بیمه درمانی می‌باشد که پیش از ورود به آلمان باید در ایران تهیه نمائید. بیمه ای که در آلمان قابل شناسایی باشد، معمولا تمامی بیمه‌های دولتی و خصوصی کشور خدمات بیمه مسافرتی ارائه می‌دهند. این بیمه ها حتی برای ثبت نام در همه مقاطع تحصیلی مورد نیاز می‌باشند. پس از ثبت نام می‌توانید بیمه خود را به بیمه خدمات درمانی آلمانی تغییر دهید. در صورت آشنائی با زبان آلمانی میتوانید با خدمات بیمه ای در آلمان از طریق این وبسایت بیشتر آشنا شوید.

  پیدا کردن منزل

  بسیاری از دانشجویان در آلمان در خوابگاه های دانشجویی زندگی می‌کنند. اتاق های دنج و دلنشین و پیدا کردن سربع دوستان بین المللی از مزیت های خوابگاه های دانشجویی در کشور آلمان است. از این رو اتاق های خوابگاه های دانشجویی در آلمان بسیار محبوب هستند و به راحتی نمی توان آنها را به دست آورد. اگر تمایل به رزرو خوابگاه دانشجویی دارید باید پیش از سفر خود به آلمان از طریق مدیریت اقامت مربوطه در دانشگاه مورد نظر ثبت نام و درخواست اتاق نمائید. همچنین آنجا می‌توانید اطلاعاتی در رابطه با موارد موجود و اجاره ها به دست بیاورید.

  آماده سازی ثبت نام

  از پیش در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کردید؟ توجه داشته باشید که فقط پس از ثبت نام می‌توانید از تمامی امکانات دانشگاه مانند کتابخانه، سلف دانشگاه و … استفاده نمائید. معمولاً برای ثبت نام باید به صورت شخصی به دانشگاه مراجعه نمائید. دقت داشت باشید در نامه پذیرش تاریخ مراجعه جهت ثبت نام قید شده است.

  اگر ‌می خواهید بدانید که چه چیزی در آلمان در انتظار شماست و سایر دانشجوهای خارجی چقدر از زندگی در آلمان و دانشگاه ها خوششان آمده است، می توانید از طریق پرتال Alumniportal Deutschland به زبان آلمانی و انگلیسی با سایر دانشجویان خارجی مقیم آلمان در ارتباط باشید. همچنین دآآد فیلم کوتاهی تحت عنوان “آلمان – افق جدید” با مضمون تحصیل و زندگی در آلمان منتشر کرده که می‌توانید در زیر آن را مشاهده نمائید. فیلم شرح حال شش دانشجو از سراسر جهان است که توضیحاتی را راجع به تجربیات خود در رابطه با تحصیل و زندگی در آلمان ارائه می‌دهند.

 • ثبت نام محل اقامت

  در آلمان باید برای هر جالجائی به اداره اقامت رفته و مراتب جابجائی را اطلاع دهید. برای این اطلاع رسانی شما از زمانی که یک منزل جدید پیدا کنید یک هفته فرصت دارید. همپنین می توانید منزل جدید خود را در شهرداری ثبت نمائید. می‌توانید آدرس اداره اقامت و یا شهرداری را از اداره بین الملل دانشگاه خود دریافت نمائید.

  بازگشایی حساب بانکی

  در آلمان شما برای پرداخت سربع و راحت هزینه های خود مثل اجاره‌ منزل و امثالهم نیازمند یک حساب بانکی هستید. بهتر است هرچه سریعتر در صورت تمایل یک حساب جاری در یک بانک آلمانی بازگشائی نمائید. بیشتر مؤسسه ها چنین حساب هایی رو برای دانشجوها بصورت رایگان باز می‌کنند. سایر مدارک و اطلاعات لازمه را می‌توانید از طریق وبسایت Make it in Germany در قسمت زندگی در آلمان بیابید.

  درخواست اجازه اقامت

  هنگامی که با یک ویزا به آلمان سفر می‌کنید برای ادامه اقامت خود نیازمند اجازه اقامت(Aufenthaltserlaubnis) هستید. برای این منظور شما باید ظرف مدت ۳ ماه پس از ورود به آلمان نزد اداره اتباع خارجی (Ausländerbehörde) محل اقامت خود ثبت نام نمائید. بهتر است از اداره بین الملل دانشگاه خود بپرسید که کدام اداره مربوط به شما می‌باشد.

  مدارک زبانی مورد نیاز

  • تحصیل در رشته های آلمانی زبان

  برای ورود به دانشگاه های آلمانی (برای رشته های آلمانی زبان) نیازمند یکی از مدارک زیر هستید:

  • Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber (DSH)
  • Test für Deutsch als Fredmsprache (Test DaF)
  • Telc Deutsch C1 Hochschule

  امتحان DSH فقط و فقط در آلمان و توسط دانشگاه ها برگزار می‌شود. دانشجویانی که با مدرک B1 و B2 به صورت مشروط وارد دانشگاه شدند برای شروع تحصیلات باید مدرک DSH را کسب نمایند. همچنین می‌توانید در ایران مدرک Test DaF و یا Telc C1 را دریافت و پذیرش مستقیم دریافت نمائید.

  • تحصیل در رشته های انگلیسی زبان

  برای ورود به دانشگاه های آلمانی (برای رشته های انگلیسی زبان) نیازمند حداقل مدرک IELTS 6 برای مقطع لیسانس (که البته رشته های کمی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند) و حداقل مدرک IELTS 6.5 برای مقطع فوق لیسانس می‌باشید. دانشجویانی که پذیرش آنها در رشته های انگلیسی زبان می‌باشد درست است که برای سفارت نیازی به ارائه مدرک زبان آلمانی ندارند؛  اما برای استفاده روزمره پیشنهاد می‌شود آلمانی را حداقل تا سطح B1 فرا بگیرند. بسیاری از دانشگاه ها در اوقات فراغت دانشجویان کورس های زبان آلمانی برگزار می‌کنند.

  شروع با موفقیت تحصیلات

  از آنجایی که در آلمان در مقایسه با سایر کشورها بیشتر برنامه ریزی ها توسط خود فرد انجام می‌شود برای موفقیت در تخصیلات بهتر است به این نکته توجه کرد از قبل برای دروس خود برنامه ریزی مدون و منظم داشته باشید که چه دروسی را در چه ترمی باید یگذرانید. در صورت احساس نگرانی در این رابطه می‌توانید از مشاورین دانشگاه کمک بگیرید.

 • کار در حین تحصیل مشاغل دانشجویی و کارآموزی

  بسیاری از دانشجویان در آلمان در زمان‌های خالی خود برای تامین معاش و زندگی کار دانشجویی انجام می‌دهند. برای مثال می‌توانند به عنوان دستیار پژوهشگر (Hiwi) در دانشگاه ها و موسسات پژوهشی، در کتابخانه و یا به عنوان گارسون یا پرستار بچه فعالیت کنند. دانشجویان بین المللی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و می‌توانند در حین تحصیل کار کنند. دانشجویان با تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا، ایسلند، لیشتن اشتاین، نروژ و سوئیس می‌توانند در هفته تا سقف ۲۰ ساعت در حین تحصیل کار کنند و در ایام تعطیل رسمی می‌توانند بدون محدودیت درآمد داشته باشیند. سایر دانشجویان بین المللی نیز می‌توانند ۱۲۰ روز تمام وقت و یا ۲۴۰ روز به صورت پارت تایم در سال در حین تحصیل بدون اجازه از آژانس کار آلمان کار کنند. سقف در آمد دانشجویان با تایعبت سایر کشورهایی که در بالا ذکر شد ۴۵۰ یورو در ماه بدون پرداخت مالیات می‌باشد. چنانچه درآمد دانشجو از این میزان تجاوز کند تا مبلغ ۸۱۹ یورو در ماه مستلزم پرداخت حداقلی ۱۴% مالیات می‌باشد. خبر خوب اینکه چنانچه درآمد دانشجو از مبلغ ۹۸۲۸ یورو در سال تجاوز نکند بر اساس قانون جزو درآمد های ضعیف در نظر گرفته شده و در انتهای سال تمام مالیات های پرداختی به فرد مسترد خواهد شد. در صورت تسلط به زبان آلمان می‌توانید جزئیات حقوق کار دانشجویی را از وبسایت کار دانشجویی در آلمان دنبال نمائید.

  همچنین برای دانشجویان بین المللی امکان کارآموزی وجود دارد. به کمک این دوره علاوه بر داشتن درآمد در حین تحصیل می‌توانید با بازار کار آلمان آشنا شوید که کمک بسیار شایانی برای جستجوی کار در آینده شما می‌باشد. اگر تمایل به گذراندن یک دوره کارآموزی مرتبط با تحصیل بگذرانید پیشنهاد می‌شود از دانشجویان با تجربه تر و اساتید دانشگاه اطلاعاتی رو منباب چگونگی پیدا کردن یک دوره کارآموزی مرتبط کسب نمائید. علاوه بر آن وبسایت دآآد اطلاعات مفیدی را در این باره جمع آوری کرده که با کلیک روی اینجا می‌توانید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید.

  پیدا کردن دوستان

  در دانشگاه های آلمانی شما به سرعت دوستانی را پیدا خواهید نمود. گروه های دانشجویان بین المللی مهمانی هایی تحت عنوان، مهمانی خوش‌آمدگویی، تورهای آشنائی با محیط و … برگزار می‌نمایند. علاوه بر این بسیار از دانشگاه های برنامه های ورزشی متعددی را برگزار می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون فعالیت های وقت آزاد در کشور آلمان به وبسایت تحصیل در آلمان مراجعه نمائید.

 • شخصیت شغلی پس از تحصیل در آلمان

  شما به عنوان یک فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های آلمانی چشم انداز بسیار خوبی در بازار کار آلمان خواهید داشت. بویژه دانشجویان رشته های علوم پایه، علوم مهندسی، ریاضیات، فناوری اطلاعات و پزشکی در آلمان بسیار مورد نیاز هستند و براحتی جذب بازار کار آلمان می‌شوند و یا حتی شخصا می‌توانند یک شرکت را پایه گذاری نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت شغلی شما پس از تحصیل در آلمان مقاله “موقعیت های کاری پس از تحصیل” را مطالعه نمائید.

  مرکز موقعیت های شغلی دانشگاه

  در بسیاری از دانشگاه های آلمان مراکز موقعیت شغلی وجود دارد که شما را در انتخاب شغل پس از تحصیل یاری می‌نمایند.