ارزیابی مدارک آلمان

ارزیابی مدارک برای مهاجرت به آلمان

مختصری درباره پروسه ارزیابی مدارک جهت کار در کشور آلمان

چنانچه کشور آلمان را برای کار به عنوان کشور هدف خود انتخاب کرده‌اید، اگر مدارک خود را (تحصیلات و سابقه کاری) در کشوری غیر از آلمان کسب کرده اید و تمایل به کار یا تحصیل در کشور آلمان را دارید، باید مدارک خود را در پروسه ارزیابی مدارک قرار دهید، در این مقاله پروسه ارزیابی برای اخذ ویزای کار و یا ویزای جستجوی کار و یا حتی تحصیل در کشور آلمان توضیح داده شده است.

در پروسه ارزیابی، مشخص می‌شود بر اساس قوانین کار در آلمان صلاحیت های شما با ملزومات یک جایگاه شغلی در این کشور تطابق دارید یا خیر، در واقع هیچ تفاوت مشخصی نباید وجود داشته باشد. این ارزیابی با ارزیابی برابرسازی (Gleichwertigkeitsprüfung) معروف است. جایگاه شغلی مربوطه نیازمند مدارک و گواهینامه هایی است که در مورد محتوی و مدت زمان دوره های گذرانده شده اطلاعات کافی را برای کارفرمایان آلمانی فراهم می‌کنند. در این میان تجارب کاری مرتبط نیز بسیار دارای اهمیت می‌باشند.

شرایط

  • داشتن صلاحیت کاری (پایان دوره تحصیلات و یا دوره‌های شغلی و فنی و حرفه‌ای) از کشوری غیر از آلمان
  • تمایل به کار در کشور آلمان

برای ارزیابی مدارک نیازی به ویزا و حضور شما در آلمان نیست، در واقع شما می‌توانید به راحتی از کشور خود نیز درخواست ارزیابی نمائید.

سامانه Quick-Check

هنگامی که هنوز در کشور هستید، از شرایط زندگی و کار در آلمان آگاه شوید، برای این منظور می‌توانید از سامانه Quick Check وبسایت Make it in Germany کمک بگیرید. برای ورود به این سامانه روی لینک زیر کلیک نمائید:

https://www.make-it-in-germany.com/en/visa/quick-check/

سامانه Anerkennungs-Finder

از طریق سامانه Anerkennungs-Finder بیازمائید که صلاحیت کاری شما نیاز به ارزیابی دارد یا خیر. در قسمت جستجو عنوان شغل خود را وارد نمائید.

Anerkennungs-Finder جایگاه های شغلی مربوطه را در مکان های مورد جستجوی شما نشان خواهد داد. علاوه بر این Anerkennungs-Finder به شما اطلاعاتی پیرامون شغل و ارتباط و جزئیات پروسه ارزیابی در این شغل و مدارکی که برای رسیدن به این مشاغل نیاز دارید، می‌دهد.Anerkennugs-Finder  از طریق لینک زیر قابل دسترسی است.

https://www.anerkennung-in-deutschland.de/tools/berater/layout/layout_de.tpl

مشاوره

مراکز مشاوره در آلمان به صورت رایگان به سوالات در زمینه مشاغل آلمانی، مدارک مورد نیاز برای درخواست ارزیابی و سوالات مهم در زمینه ارزیابی مدارک پاسخگو خواهند بود.

مراکز مشاوره ای نیز در خارج از آلمان وجود دارند.

همچنین اداره مهاجران و پناهجویان آلمان سرویس هاتلاین «کار و زندگی در آلمان» را برای مشاوره های تلفنی در نظر گرفته است. شما می‌توانید از روز دوشنبه لغایت جمعه ساعت ۹ الی ۱۵ با شماره تلفن +۴۹ ۳۰ ۱۸۱۵ ۱۱۱۱ تماس بگیرید.

درخواست ارزیابی

شما باید مدارک خود را دسته بندی کرده و به همراه فرم درخواست ارزیابی برای جایگاه شغلی مربوطه ارسال نمائید. همچنین می‌توانید درخواست ارزیابی را از کشور خود انجام دهید.

توجه: بسیاری از آژانس های کاریابی در آلمان فقط آلمانی صحبت می‌کنند.

توجه: برای پروسه ارزیابی معمولا پرداخت هزینه لازم می‌باشد. اطلاعات بیشتر را می‌توانید از قسمت Anerkennungs-Finder به طور اختصاصی برای حرفه خود دریافت نمائید.

مدت زمان ارزیابی

از زمانی که مدارک به طور کامل به دست اداره ارزیابی مربوطه برسد، حداقل ۳ ماه مدت زمان بررسی مدارک خواهد بود. البته این مدت زمان ممکن است بنا به شغل های گوناگون متفاوت باشد. در بعضی از موارد شاید با تشخیص اداره ارزیابی مربوطه مدت زمان بیشتری نیاز باشد.

نتایج ارزیابی

هنگامی که اداره ارزایابی مربوطه تصمیم خود را راجع به درخواست ارزیابی مدارک شما در کشور آلمان بگیرد، شما جوابیه ای با عنوان Anerkennungsbescheid یا Gleichwertigkeitsbescheid برای شما ارسال خواهد شد.

نتایج ارزیابی به شرح ذیل می باشد:

برابرسازی موفق «Volle Anerkennung»

صلاحیت کاری شما طبق قانون کار آلمان بررسی و به طور کامل برابرسازی گردیده است.

برابرسازی نیمه موفق «Teilweise Anerkennung»

قسمتی از مدارک شما به طور کامل ارزیابی و برابر سازی شده است، از این رو شما یک برابر سازی موفق دریافت نکرده اید، چنانچه تمایل به یک برابرسازی موفق دارید می توانید با انجام پروسه هماهنگسازی که به Anpassungsqualifizierungen معروف است برابرسازی موفق خود را انجام دهید.

برابرسازی نا موفق «Keine Anerkennung»

هنگامی که تفاوت مدارک شما و قوانین کار در آلمان بسیار زیاد باشد، جوابیه ای با عنوان بالا را دریافت خواهید کرد.

مؤسسه حقوقی پارسا با بیش از یک دهه تجریه در امر کاریابی بین المللی همراه حامی شما عزیزان در مسیرهای پر پیچ و خم مهاجرتی می باشد. اولین گام برای رزرو وقت مشاوره تکمیل فرم ارزیابی در صفحه خانه همین وبسایت می‌باشد. برای تکمیل فرم ارزیابی اینجا را کلیک کنید.